Kurucu Başkan’dan…

baskan-mesaj

Kısa adı GOSBAB olan, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Asistanlar Birliği, GOSB’da bulunan katılımcılar arasındaki iletişimin güçlendirilmesi, bölgenin daha yakından tanınması, komşuluk ilişkilerinin kurulması ve pekiştirilmesi, bu konuda asistanlara düşecek görevlerin belirlenmesi ve uygulanması, gelişmelerden anında haberdar olunabilmesi, Türkiye’de ilklere imza atmış, her konuda örnek alınan ve marka olan GOSB’da olmanın öneminin benimsenmesi ve daha ileriye taşınmasına katkıda bulunulması, Türkiye’de yeni yeni anlam kazanan ve önemli bir “ara meslek” olan “asistanlık” mesleğinin sevdirilmesi, sekreterlik ile asistanlık arasındaki farkın ortaya konabilmesi, bu görevin ifasındaki yaşanan sorunlar ve çözümlerin paylaşılması v.b. amacıyla, 05 Mart 2013 tarihinde GOSB’un 27. yaş gününde, 14 kurucu üye ile kurulmuş ve şu an 60 kayıtlı üyeye ulaşmıştır.

Üyelerimiz, asıl ve katılımcı üyeler olarak iki gruptan oluşmaktadır. Asıl üyeler, GOSB sınırları içinde bulunan katılımcılarımızın asistanlarından, katılımcı üyeler ise, diğer OSB’ler, GOSB Teknopark, GOSBSAD, KALDER gibi kuruluşlar ve işbirliği içinde olduğumuz şirketlerin üst düzey asistanlarından oluşmaktadır.

GOSB Asistanlar Birliği’ni resmi olarak ilan edişimiz henüz çok yeni, emekleme dönemindeyiz. Hedefimiz büyümek ve diğer Organize Sanayi Bölgelerine örnek olmak.

Ben mesleğimin 36’ncı yılını sürdürmekteyim. Mesleğe ilk başladığım yıllarla bugünü kıyasladığımda, bugün bu mesleğe verilen değeri ve okullarda bu mesleğe yönelik bölümlerin oluşturulduğunu gördükçe gurur duyuyorum. Ayrıca, Türkiye’de OSB’ler arasında örnek ve öncü olan GOSB‘da, GOSBAB’ı kurarak, bir ilki daha gerçekleştirmiş olmaktan büyük mutluluk duymaktayım.

Yıllar öncesinde “Sekreterlik” ile ilgili şu iki cümle çok kullanılırdı: “hadi canım sekreterlik mi yapamayacaksın” veya “elaleme eşi, kızı sekreter oldu dedirtmeyin bana”.
O günden bu güne geçen süreçte, “Sekreterlik” kavramının “Asistanlık” kavramına dönüşmesini sağlayan ve bu hususta emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Ancak yine de vurgulamak gerekir ki, bu meslek Ülkemizde henüz hak ettiği yere gelemedi, getirilemedi. Ama inanıyorum ki, gençlerin bu mesleğe gönül vermesiyle bu mümkün olacaktır.

Genelde asistanlık faaliyetinin kadınlar tarafından yürütülüyor olması, projelerimizin kolayca hayata geçirilmesinde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü, zaman zaman gerçekleştirdiğimiz sosyal projelerde, kadınlık-annelik duygusu ile daha kolay yol alınmakta, huzur evleri, sevgi evleri, cezaevleri, kadın sığınma evleri ziyaretlerinde, belirlenen amaca yönelik organize edilen yardım kermeslerinde daha başarılı olunabilmektedir. Ayrıca, bu faaliyetler, kadının ev ve iş hayatındaki bütünleyiciliğini ortaya koymasına, kendini daha etkin ve faydalı hissetmesine yardımcı olmaktadır.

GOSBAB hayalim 20 yıldır vardı ve gerçekleşmesi de 2013 yılında nasip oldu. Büyük Önder Atatürk’ün de söylediği gibi: “Birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi yener.” Bu yolda bizimle birlikte olan meslektaşlarımıza, bizi kuruluşumuzdan bugüne kadar destekleyen, desteklemeye devam eden ve faaliyetlerimizde bizzat yanımızda yer alan GOSB üst düzey yöneticilerine ve katılımcılarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Mesleki açıdan Türkiye’de bir ilk olan bu birliktelik ışığında, yıllar sonra Türkiye’de yerleşik diğer OSB’lerin de yer alacağı, Türkiye Asistanlar Birliği’nin kurulması hedefimize giden bu yolda hep birlikte çalışmalı, başarmalı ve bu haklı gururu beraberce paylaşmalıyız.
Sevgi ve saygılarımla,

Aytaç ŞENYIL
GOSBAB Kurucu Başkanı