Cilt lekelerinizden kurtulmak için 8 pratik öneri

cilt için 8 öneri

Cildinizdeki lekelerden kurtulmak için her ne kadar ilaç ve lazer gibi tedavi yöntemleri olsa da, sadece aşağıda yer alan 8 pratik öneriyle de aynı sonucu alabilirsiniz.

Ciltteki lekeler, çoğu kişinin bir dönem karşılaştığı bir durumdur. Güneşte gereğinden fazla vakit geçirmek ya da ciltte oluşan sivilceleri sıkmak bu lekelerin en önemli nedenlerinden. Buna ek olarak, beslenmeye, yaşa ve genetik faktörlere bağlı olarak da yüzde çeşitli lekeler ya da çukur görüntüler oluşabilir. Bu lekelerden kurtulmak için her ne kadar ilaç ve lazer gibi tedavi yöntemleri olsa da sadece aşağıda yer alan 8 pratik öneriyle de aynı sonucu alabilirsiniz.

Limon Suyu Mucizesi: Ciltteki lekelere en iyi gelen doğal ürünlerden biri limondur. İçerisinde bol miktarda barındırdığı sitrik asitle ölü hücrelerin atılmasını ve yeni hücrelerin oluşumunu hızlandırır. Bu yöntemi uygulamaksa oldukça kolay. Tek ihtiyacınız olan limon suyu ve pamuk topları. Pamuk toplarını limon suyuna hafifçe bastırarak cildinize masaj yapar gibi uygulayın ve kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın.

Elma Sirkeli Tonik: Elma sirkesi, ciltteki lekelerin rengini açarak azalmalarına yardımcı olur. Bu tonik, her gün yatmadan önce rahatlıkla uygulanabilir. Yine, pamuk toplarını elma sirkesini batırın ve cildinize uygulayın. Gece yatarken toniği yıkamayın.

Aloe Vera Maskesi: Aloe vera yenilenmeyi destekleyen bir özelliğe sahiptir. Yanık, çatlak ya da akne izlerinin tedavisinde sıkça kullanılır. Aloe vera özünü cildinize uygulayarak yarım saat bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

Karbonat: Karbonat, ciltteki lekeleri giderirken bu lekelerin yeniden oluşmasını da önleyen bir özelliğe sahiptir. Haftada birkaç gün, ıslatılan cilde karbonat serpiştirilerek uygulanabilir. Bu şekilde 5 dakika kadar beklendikten sonra ılık suyla durulayın.

Salatalık: Salatalık genel olarak cildi dinlendiren ve hücrelerde yenilenme sağlayarak lekelere de iyi gelen bir özelliğe sahiptir. Dilimlenen salatalıkları cildinize yerleştirerek yarım saat kadar bu şekilde bekleyin. Daha sonra durulama yapmanıza gerek yok.

Portakallı Peeling: Portakalı, kabuklarının dış yüzeyi cilde değecek şekilde yerleştirip bir süre bekledikten sonra durulayarak uygulayabilirsiniz.

Keten Tohumu Maskesi: Keten tohumu vücuda birçok faydasının yanında cilt lekeleri için de oldukça iyi bir çözümdür. Keten tohumu suyla karıştırılıp maske haline getirilir ve bir bez yardımıyla cilde uygulanır.

Domates Dilimleri: Domates, içerisindeki beta karoten ile yenileyici etkiye sahiptir. Domatesi de salatalık gibi dilimleyerek cildinize yerleştirin. Zamanla cilt lekelerinizin azaldığını fark edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *