“Dünyanın hiçbir yerinde köle olarak girdiğin sarayda dünyayı yöneten bir sultan olamazsın!”

sevgikoc Editör'den..., Haberler... November 18, 2016

123

KÖSEM SULTAN

Kimilerine göre en sert haseki, kimilerine göre en yardımseveri… Adı evlat katiline bile çıksa da Osmanlı tarihinin en kudretli kadını o! Peki, nedir Kösem’in sırrı? Onu diğer sultanlardan daha üstün kılan neydi? Genç kızlığından ölümüne tarih sahnesinin gördüğü en güçlü kadınlardan birini adım adım inceledik…

 

OSMANLI’YI YÖNETEN TEK KADIN!

Aralıklarla da olsa 27 yaşından itibaren devleti oğulları ve torunları döneminde yönetmeyi başardı. Önce ilk oğlu IV. Murat döneminde, ardından İbrahim döneminde son olarak da torunu IV. Mehmet döneminde ülkeyi dolaylı da olsa yönetmeyi başarmıştır. Hanedanın bütün kadınları içinde taht değişikliğine onay verebilen ve ‘naibe’lik yaparak ülkeyi yöneten ilk ve tek kadındır.

‘ANARŞİ’Yİ BASTIRMIŞ, ORDUYU NİZAMA SOKMUŞ

Osmanlı Devleti’nde nice padişahların yapamadığını yapmış; hem Anadolu’daki isyanların bastırılmasında hem de ordunun iç karışıklıklarının azaltılmasında büyük rol oynadı. Üç kıtadaki devletin her yerinde isyan vardı ve Kösem yapması gerekeni yapıp, askeri elde tuttu. Böylesine karışık bir dönemde hanedanın gücünü hem askere hem dünyaya karşı korumayı başardı.

GÜCÜNÜ KENDİNDEN ALAN KADIN

O, diğer sultanların aksine gücünü hünkârından alan bir sultan olmadı hiçbir zaman. 27 yaşında dul kalması, onun hayatının en büyük dönüm noktasıydı. Kendi kaderiyle birlikte ülkenin kaderini de şekillendirdi. Oyunda kalmak için kendi oyununun kurallarını yazdı. Bazen bir oğluna, bazen başka bir oğluna yatırım yaptı. Saraydan sürüldü, yine de vazgeçmedi.

EVLAT SEVGİSİ HEP AĞIR BASTI

Oğulları, torunları her ne kadar zaman zaman ona yüz dönse de, o gerçek bir anne gibi arkalarında durmaya ve onlar için en iyisini düşünmeye devam etti. Bugün bir anne nasıl çocuğu ‘üşümesin’ diye endişeleniyorsa, onun da 4. Murat’a yazdığı mektupta, “Soğukta kalmasından ve tehlikeli sporlara yönelmesinden ne kadar tedirgin” olduğunu görmek mümkün.

ÖLDÜĞÜNDE BİNLERCE KİŞİ AÇ KALDI

Oğlunun öldürülmemesine itiraz etmediği düşüncesiyle ona evlat katili diyenler bile çıkmıştır. Ancak İstanbul’u tabiri caizse doyuran kadındır. Rivayetlere göre öldüğü gün İstanbul’da 10 binden fazla İstanbullu aç kalmıştır. Halk arasında ‘dindar’ bir sultan olarak bilinir. Bütün rüşvet çarklarını kullanıp hepsini hayır işlerine harcamasıyla bilinir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *