Mevsim Geçişlerinde Cildinize Ekstra Özen Gösterin

sevgikoc Editör'den..., Haberler... December 1, 2016

xx

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı

Kış kapıya dayandı sayın ziyaretçiler, her ne kadar gündüzleri bazen hala bir pastırma yazı durumu yaşansa da akşam olunca ısı belirgin derecede düşüyor. Kendi hesabıma 2 haftadır yanıma mont almadığım için pişman olduğum ve mont aldığım için sinirlendiğim günler yaşadım. Sonuç itibariyle almayıp üşümektense alıp bazen boşuna taşımış olmayı tercih ediyorum. Evet, kış geliyor ve soğuk havalarda cilt bakımı prensiplerine uygun bir cilt bakım rutini oluşturma zamanı da geliyor dolayısıyla. Aşağıda bu konuyla ilgili bilgiler bulacaksınız. Faydalı olması umuduyla…

Cilde zarar verme potansiyeli olan şey güneş değil artık. Evet, cildi her zaman güneşten korumak gerekiyor ama güneş ışınları yazın olduğu kadar tehdit edici değil. Şimdi cildi tehdit eden şeyler rüzgar, soğuk ve fazla yüksek ısıda olduğu zaman havayı da, cildi de kurutan ısıtma sistemleri. Kışın evlerde oda sıcaklığının 21- 23 derece, nem oranının da yüzde 65 civarında olması tavsiye ediliyor. Bu rakamlar çoğu kapalı mekan için geçerlidir herhalde. Bu şu açıdan da önemli ki sıklıkla çok sıcak ortamlardan çok soğuk ortamlara geçmek cildin yıpranmasına yol açıyor. Bu yüzden kapalı ortamlarla dışarısı arasındaki ısı farkının çok yüksek olmaması gerekiyor.

Kış mevsiminde cilt bakımı yaparken vücudun açıkta olan bölgelerine, yani yüze ve ellere özel bir önem vermek lazım. Soğuklarda cilt kurumaya daha eğilimli olduğundan nemlendirici cilt bakımı yapmayı asla ihmal etmemek, arada bir yoğun nemlendirici maskeler uygulamak gerekiyor. Aksi taktirde cilt kuruluğu, pul pul dökülmeler gibi sorunlar yaşanır ve cildin erken yaşlanması riski artar. Aşağıdaki ev yapımı nemlendirici maske tarifleri cildinizi nemlendirecek, yumuşayacak, erken yaşlanma belirtilerinden koruyacaktır. Üşenmeyip arada bir hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Nemlendirici Yüz Maskesi

Malzemeler:

1’er çay kaşığı tereyağı ve bal

1 yumurtanın akı

Yarım muz

Uygulama:

Bal ile tereyağını karıştırın. Ayrı bir kapta iyice ezdiğiniz muzu bu karışıma ekleyin. Son olarak yumurta akını ilave edin. Malzemelerin hepsini güzelce karıştırarak krem kıvamına getirin. Karışımı temizlenmiş cildinize sürerken göz çevresine fazla yaklaştırmayın. 15 – 20 dakika sonra yüzünüzü bol ılık suyla yıkayarak maskeden arındırın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Avokado Maskesi

Malzemeler:

Yarım avokado

1 tatlı kaşığı bal

Uygulama:

Avokadoyu çatalla iyice ezip balla karıştırarak elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze sürüp 10 dakika bekleyin. Sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayarak temizleyin. Cildiniz fazla kuruysa bu maskeyi haftada 2 kere hazırlayabilirsiniz.

Bal Ve Yumurta Maskesi

1 adet yumurta

1 çay kaşığı yüz nemlendiricisi

1 yemek kaşığı badem yağı

1 yemek kaşığı bal

Uygulama:

Yumurtanın sarısıyla beyazını ayırıp sarısını badem yağıyla karıştırın. Sonra nemlendirici kremi ve balı ekleyip hepsini karıştırın. Yumurtanın akını ayrı bir kapta çırptıktan sonra bu karışıma ilave edin. Elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze sürüp en az yarım saat bekleyin. Bu maskeyi boynunuza da uygulayabilirsiniz. Süre dolunca cildinizi ılık suyla temizleyin.

Bol su için, çorbayı ve bitki çaylarını da ihmal etmeyin.

Vücudun nemini koruması için başta su olmak üzere her türlü faydalı sıvılardan yeterince tüketmek gerekiyor. Katkı maddeleriyle üretilmiş hazır çorbalardan uzak durun, ev yapımı lezzetli çorbalar hazırlayın. Bu hem ısınmanızı sağlar, hem çorbanın içerdiği vitaminlerden faydalanmış olursunuz, hem de sıvı ihtiyacınızın bir kısmı bu şekilde giderilmiş olur. Makul miktarda bitki çayı içmeyi de ihmal etmeyin. Alkol ve kafein tüketiminde ölçülü olun.

Cildinizi bitki yağlarıyla da nemlendirebilirsiniz.

Ceviz yağı, jojoba yağı, kayısı çekirdeği yağı, buğday yağı, avokado yağı gibi bitkisel yağlar da soğuk havalarda cilt bakımı rutininizin bir parçası olabilir. Cilt tipinize uygun bir veya birkaç bitki yağını tespit edin ve düzenli olarak kullanmaya başlayın. Birçok yerde gördüğüm bir tavsiyeyi de ekleyeyim; soğuk pres tekniğiyle hazırlanmış olan bitki yağları cilde daha çok fayda sağlıyor.

Soğuk havalarda dudak bakımı: Soğuklarda dudaklarınızı ihmal ederseniz fena halde kuruyup çatlarlar. Dudakları yalamak anlık olarak işe yarar ama çok kısa sürede işe yaramaz hale gelir. Her zaman yanınızda kaliteli bir dudak nemlendiricisi bulundurun. Bu nemlendiriciyi dışarıya çıkarken ve ihtiyaç hissettiğiniz her zaman kullanarak dudaklarınızın kurumasını engelleyebilirsiniz. Arada bir dudaklarınızın üstündeki ölü derilerden kurtulmayı da unutmayın. Bunun için diş fırçası kullanabilirsiniz.

Çok sıcak suyla yıkanmayın, duşta çok fazla kalmayın. Her ikisi de cildin kurumasına sebep olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *