Sn. Ufuk SÖNMEZ ile Kişisel Gelişim Analizi ve Liderlik eğitimi

FB_IMG_14644794300

“ÖNCE KENDİNİ TANI Kİ İNSANI ANLAYABİLESİN” söylemine dayanılarak hazırlanan bu oturumun içeriği İNSANI ÇEŞİTLİLİK VE FARKLILIKLARINA GÖRE ELE ALMAK yaklaşımı üzerine oturtulmaktadır. Analitik Psikoloji’nin kurucusu Gustav Carl Jung ve Minnesota Üniversitesi’nin Multifaz Kişilik Envanteri’ne (MMPI) dayanan Kişilik Profilleri analizinin ve Freud ve Erikson’un  yaklaşımları ile Kişilik Oluşumu dönemlerinin irdelendiği bu eğitim oturumda, kavramlar Yönetim Bilimci Peter Drucker’ın “Yönetim Hiyerarşisi Piramidi”  modeli işlendi. Kişilik profiline göre insan çeşitlilikleri, piramidin katmanlarını oluşturan “Öz Yönetim”,“İlişki Yönetimi”“Ekip Yönetimi” ve “İşin Yönetimi” açısından ayrı ayrı ele alındı.

Oturum sırasında uygulanan testler ile katılımcılar kendi kişilik profilleri, buna bağlı olarak da güçlü ve gelişime açık yönlerini tespit etme imkanı buldu.

GOSBAB olarak bu yararlı eğitim için Sn. Ufuk Sönmez’e teşekkür ederiz.

 

Ufuk_Sonmez

Ufuk Sönmez (Eğitmen)

1971 yılında İstanbul’da doğan Ufuk Sönmez, orta öğrenimini İstanbul Özel İtalyan Lisesi’nde ve lisans öğrenimini de Uludağ Üniversitesi’nde Ekonomi dalı üzerine yaptı. 2003 yılında Cambridge Üniversitesi’nde Pazarlama Yönetimi Sertifika Programı’nı tamamladı.

Profesyonel iş hayatına 1995 yılında HEIDELBERG AG isimli Alman matbaa makinaları üretimi firmasında satış temsilcisi olarak başladı. İlerleyen dönemde Satış Müdürlüğü görevini üstlendi. O dönemki adı Arthur Andersen Consulting olan, Accenture firması ile gerçekleştirilen Heidelberg Türkiye Kurumsal Dönüşüm Projesi’nde iki yıl boyunca proje ekibinde yer aldı. Bu alandaki 5 yıllık tecrübesinden sonra, 10 yıl boyunca telekomünikasyon sektöründe pazarlama, satış ve ticari pazarlama alanlarında çalıştı.  Avea’nın Aria (İŞ-TİM) olduğu 2000-2004 yılları arasında sırasıyla Satış Eğitmeni ve Satış Planlama Uzmanı olarak görev yaptı. 2001 yılında İtalya’da Telecom Italia Mobile firması tarafından düzenlenen Logotel SDV Satış Akademisi programını tamamlayarak, akredite eğitmen oldu. 1200’den fazla çalışanın 1800 saati aşkın sürede iç eğitimlerini tamamladı.

Takip eden süreçte Sabancı Holding’in telekom alanındaki start-up yatırımında İnsan Kaynakları Eğitim Müdürü ve sonrasında da Satış Operasyon Müdürü olarak çalıştı. Bu süreçte; KOBİ Satış Kanalları’nın kurulması, eğitilmesi ve satış performanslarının artırılmasına yönelik tüm stratejik ve operasyonel kademelerde karar mekanizması olarak yer aldı. Akabinde çalıştığı, Borusan Telekom’daki Kanal ve Kurumsal Bölgeler Satış Müdürlüğü görevinin yanı sıra, Borusan Holding genelinde uygulanan 6 Sigma programında aktif olarak görev aldı. Program dahilinde “Voice Over ADSL” projesine liderlik ederek, hayata geçirilmesini sağladı. 2008, 2009 ve 2010 yıllarında Vodafone’da Kurumsal Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü pozisyonunda bulundu. İş planlama, pazar ve rekabet analizi, kampanya yönetimi, marka birlikteliği, kurumsal şirketler ve KOBİ’lere yönelik ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi gibi asli sorumluluklarının yanı sıra, Kurumsal Çözüm Ortakları çalışanlarına yönelik V-PRO adındaki sadakat programı ve buna bağlı CRM altyapı projesinin hayata geçirilmesine liderlik yaptı.

Telekom sektörü tecrübesini takiben danışmanlık hayatına askbmm Consulting firmasında sektör analizi, yeniden yapılandırma ve performans geliştirme alanlarındaki projelerde görev alarak başladı. Bu süreçte İngiliz L.E.K. Consulting firması için gerçekleştirilen enerji sektörüne yönelik pazar araştırma projesini, sigortacılık alanında yeniden yapılandırma ve pazar stratejisi geliştirme projesini ve havalimanı terminal işletmeciliği alanlarında projesini tamamladı. 2011 yılından itibaren partner olarak eğitim danışmanlığı ve ürün-hizmet tasarım süreçleri danışmanlığı üzerine faaliyet gösteren Singularity CESIM adındaki İtalyan-Finlandiya ortaklığı danışmanlık firmasının Türkiye ve Avrasya operasyonlarını yönetmiştir. Bu süreçte Türkiye’ye ilaveten, İtalya, Moldova, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Özbekistan, Tacikistan ve Nepal’de hizmet ve üretim sektörlerinden farklı firmalara yönelik projelerde danışman ve proje yöneticisi olarak yer almıştır.

2015 yılı itibariyle UFUKKOÇ Strateji & Yetkinlik Gelişimi bünyesine katılan Sönmez danışman ve eğitmen olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda şirketin Satış ve İş Geliştirme fonksiyonlarını yürütme görevini de üstlenmiştir. Ayrıca, Kurumsal Koçluk alanında faaliyet göstermekte olan İngiliz Noble Manhattan Koçluk Okulu’nun “Practitioner Coaching Diploma” programına devam etmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *