American Life Gebze Şubesi Sn. Burçak Angigün ile söyleşimiz..

gosbab

 

Merhaba Burçak Bey. Öncelikle sizi tanıyalım.

Çok teşekkür ediyorum. Ben, 1976 yılında Ankara’da doğdum. Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. 1997 yılında bankacılık sektörüne Citibank’la başladım. İktisat Bankası, Dışbank, Şekerbank, Fortis ve TEB’den sonra bir Yabancı Dil Okulunda Kurum Müdürlüğü yaptım. 2015 yılı Mayıs ayında, AmericanLIFE Kartal Şubesi’ni açtık.

Kartal’da güzel işler yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. 1 yıl önce de, Şekerbank’ta birlikte görev yaptığım arkadaşım Mustafa SEDEFOĞLU da aramıza katıldı ve AmericanLIFE Gebze Şubesini devir alarak tadilata soktuk ve faaliyete başladık. Kartal’da olduğu gibi, Gebze’de de herkes İngilizce konuşabilsin diye, bir nevi İstanbul’u Gebze’ye getirdik…

Gebze Şubeniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Gebze’de, Cumhuriyet Meydanı’nda üç yıldır faaliyette bulunan AmericanLIFE Şubesi’ni devir aldık ve tadilata sokarak binayı baştan aşağı modernleştirip yeniledik. Sinema salonları,  donanımlı sınıflarımız ve modern kafeteryamızla hizmet vermeye başladık.

Dil okulu olarak, 7-17 yaş çocuk ve genç, 18 yaş üstü yetişkin grup eğitimleri, okulumuzda veya kişinin işyerinde birebir özel eğitim şeklinde vermekteyiz. Kişilerin ihtiyaçlarına göre, Genel İngilizce, Konuşma İngilizcesi, İş İngilizcesi, Sınav İngilizcesi (YDS, TOEFL, TOEIC, TEOG vs) ve çeviri hizmetleri verilmektedir.

Birçok dil okulu var, AmericanLIFE olarak sizin farkınız nedir?

Sektörde dil eğitimi veren onlarca okul var. En önemli sıkıntılar, öğrencilere gramer ağırlıklı eğitimin verilmesi ve konuşmaya yönelik yeterli desteğin sağlanamaması. Bu nedenle birçok kişi, “anlıyorum ama konuşamıyorum” durumunda. Bir örnek ile açıklamamız gerekirse yabancı dil eğitim sistemi ile bisiklet kullanımı benzerlik taşımakta. Nasıl ki kağıt üzerinde sözlü olarak nasıl bisiklet kullanılacağını anlatmak bisikleti kullanmayı sağlamıyorsa, kağıt üzerinde verilen gramer ağırlıklı eğitimler de o dili konuşmaya ve kullanmaya yeterli olmamaktadır. Ayrıca yazılı bilgi bizlerde de olduğu gibi tekrar edilmedikçe unutulurken, bisiklete binmeyi bir kere öğrendiğinizde asla unutmazsınız.

Bizim tek hedefimiz var; kişiye o dili konuşturmak. Özellikle Gebze’de, en önemli sıkıntıların başında, anadili İngilizce olan öğretmen eksikliği yer alıyor. Dil ihtiyacı olan kişiler, bu eksikliklerini başta Kadıköy olmak üzere uzak lokasyonlardaki kurslarla gidermeye çalışmakta, 2-3 ay sonra sıkılarak, eğitimlerini yarıda kesmek zorunda kalıyorlar. Bunu gidermek için biz, Kartal’da görevli, anadili İngilizce olan, Amerikalı, Kanadalı, İngiliz, Avustralyalı öğretmenlerimizi, her gün özel araçlarımızla Gebze’ye getiriyor, eğitim sonunda aynı şekilde İstanbul’a geri götürüyoruz. Bir nevi, İstanbul’u Gebze’ye taşıyoruz.

Sanayi Bölgesi olan Gebze’de çok ciddi bir yatırım yaptınız. Sanayicilerden beklentileriniz nelerdir ve siz sanayicilere neler vaat ediyorsunuz?

Gebze’yi tercih etmemizdeki önemli sebeplerinin en başında, Türkiye’nin en önemli organize sanayi bölgelerinden birine sahip olması geliyor. 537 hektarlık alana kurulu, dev firmaları ve 250.000 kişilik istihdam kapasitesiyle ülkemizin en önemli bir bölgesi durumunda.

AmericanLIFE Gebze Şubesi olarak, GOSB firmalarında çalışan personele başta İngilizce olmak üzere, ilişkide oldukları ülke dillerini ileri seviyede öğretmeyi amaç edindik. Bunun için sanayi bölgesindeki firma yetkilileriyle görüşüyoruz ve bizzat firma merkezlerinde sınıflar oluşturarak, Türk ve Yabancı Öğretmenlerimizle, ihtiyaç olan dili, “yabancı dil olmaktan çıkartıyoruz”.  Uluslararası arenada, İngilizce başta olmak üzere, Almanca, Fransızca, Çince, Japonca, Rusça, Portekizce gibi önemli ülke dillerini, anadili bu diller olan yabancı eğitmenlerimiz eşliğinde öğretiyoruz.

Genel İngilizce, Konuşma İngilizcesi ve İş İngilizcesi alanında uzman ekibimizle firmalarımızın neye ihtiyacı varsa, onun üzerine yoğunlaşarak sıkıntıyı kısa sürede çözüyoruz.

Eğitmenlerimizle, belirlenen program dahilinde, dersleri bizzat firmaların eğitim/toplantı salonlarında vererek, personelin değerli zamanını verimli kullanmalarını sağlıyoruz.

Bunun dışında; Sadece üst düzey yönetici kadroları (CEO, Genel Müdür Yardımcısı vs) için 4 kişilik VIP Eğitmen Kadromuz hali hazırda görev yapmakta olup, uluslararası alanda uzun yıllar çalışmanın avantajlarını firmalarımıza sunuyoruz.

Sanayicilerimizden beklentimiz; personelin yabancı dil ihtiyacı olduğunda, muhakkak bizimle de görüşmelerini ve tecrübelerimizi, eğitim sistemimizi anlatma fırsatını bizlere sunmalarını istiyoruz.

Görüşmelerimizde, firma ihtiyaçlarını tam anlamıyla doğru tespit edip, terzi usulü reçete yazarak, gereken eğitim programının sunulmasını sağlıyoruz. Bu da, kısa sürede istenen amaca ulaşılmasını sağlamaktadır.

Sanayiciler noktasında hedefleriniz nelerdir?

AmericanLIFE Gebze Şubesi olarak en önemli hedefimiz; bölgede ilk akla gelen dil okulu olmak. Sanayicilerimizin, yabancı dil sıkıntısı çeken personeli için, bu sorunu giderecek profesyonel kadroya sahip, bölgedeki tek okul olduğumuzu bilmelerini istiyoruz.

Bu kapsamda; eğer beklentilerimizi gerçekleştirebilirsek, 2018 yılı başında, Gebze Organize Sanayii Bölgesi’nin içinde, Gebze merkeze bağlı bir uydu şube açmayı planlıyoruz. Böylelikle, sanayide Türkiye için büyük bir değer olan bölgeye, dil eğitimi anlamında da değer katmayı arzuluyoruz.

Sanayicilere sunmuş olduğunuz fiyat politikasından da bahseder misiniz?

Sanayi bölgesinde bulunan firmalar için; grup eğitimi, birebir özel eğitim ve personelin kendi bireysel eğitim taleplerinde liste fiyatımız üzerinden %50’ye varan oranlarda indirim yapıyoruz.

Gerek şirketlerin kendi binasında, gerekse Gebze merkezinde bulunan modern okulumuzda sunduğumuz eğitim ücretini, kişilerin nakit akışlarına uygun şekilde planlıyoruz.

Ayrıca; eğitim alan tüm kişiler, AmericanLIFE’ın tüm Şubelerindeki konuşma kulüplerinden ömür boyu ücretsiz yararlanabileceklerdir.

Gebze Teknik Üniversitesi ile olan protokolünüz hakkında da kısaca bilgi verebilir misiniz?

İlgili protokol kapsamında; üniversitenin akademik kadrosuna İngilizce konuşma dersleri ve YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) hazırlık eğitimini veriyoruz.

Konuşma derslerini ana dili İngilizce olan, alanında tecrübeli eğitmenlerimiz vermektedir. Yine YDS eğitimini de Türkiye’de ilk sıralarda yer alan, kendi kitabı olan uzman eğitmenimiz vermektedir.

Ayrıca üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin hazırlık sınıfı atlama eğitimleri de, yine okulumuz öğretmenlerince sunulmaktadır.

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

Yabancı dil öğrenmek isteyen firma ve kişiler, neye gereksinim duyduklarını iyi analiz etsinler. Hizmet almak istedikleri dil kurslarında yabancı öğretmen var mı, varsa hangi ülke vatandaşı olduklarını muhakkak sorsunlar ve de tanışsınlar.

Bu vesile ile; İngilizce öğrenmek isteyen herkese, sonunda  “Anlıyorum ve Konuşuyorum” diyebilecekleri eğitimler diliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *