Bu yılın ilk röportajı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Cangül AKÜZÜM ile.

Avukat Aküzüm resim
sevgikoc Haberler... April 12, 2022

Ofis açılışına katılıp, kendisine bir Atatürk posteri hediye ederek birde röportaj gerçekleştirdik.

GOSBAB: Cangül AKÜZÜM, biz sizi tanıyoruz ama tanımayanlar için Cangül AKÜZÜM kimdir? Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak verdiğiniz hizmetlerden biraz bahsedebilir misiniz?

C.A. : İlk başta herkese merhaba, 1988 Darıca / Kocaeli doğumlu, Üniversite mezunu, evli ve 3 çocuk annesiyim. Eş ve çocuklarımla ilgili sorumluluğumu yerine getirmekle beraber mesleğimi icra etmeye çalışıyorum. Kısacası hayatım ailem ve mesleğim üzerine inşa edilmiş durumda, bende bundan çok mutluyum. Kendi çalışma büromda mükelleflerime hizmet vermek, onlara muhasebe süreçleriyle ilgili danışmanlık yapmak verdiğim en önemli hizmet.

GOSBAB: 5 Yıl içinde ulaşmak istediğiniz hedef nedir?

C.A. : Her insanın hedefleri olduğu gibi tabii ki benim de hedeflerim var. Bu hedeflerime ulaşmak için zamanı çok iyi kullanmaya çalışıyorum. Bir Mali Müşavir olarak Bağımsız Denetçilik ve Yeminli Mali Müşavirlik hedeflerim arasında yer alıyor. Ancak ondan önce mesleki tecrübelerimi en üst seviyelere çıkarmak istiyorum. İnanın muhasebe mesleği Türkiye’de Tıp biliminden sonra hatta belki de önce güncel bilgilere ihtiyaç duyulan mesleklerin başında geliyor, mevzuat her gün yeni ilaveler ile yeni düzenlemeler ile değişiyor. O nedenle ilk hedefim danışmanlık boyutunda kendimi güncel tutmaktır.

GOSBAB: Sizce başarı nedir?

C.A. : Başarı; Belirli bir eylemin belirli bir süre içinde gerçekleştirilmesidir. Burada önemli olan hayatın boyunca hedeflediğin kaç eylemi gerçekleştirdiğindir. Şöyle düşünelim, aynı şartlara sahip iki farklı kişi aynı eylemi hedefliyor. Ancak biri bu hedefe 3 yıl da diğeri 10 yıl da ulaşıyor. Öyle ya da böyle herkes başarı elde eder, önemli olan hayatın boyunca kaç eylem hedefledin ve kaçını başardığındır.   

GOSBAB: Zamanı geçmişe alma imkanınız olsa tekrardan aynı mesleği yapar mıydınız?

C.A. : Eğer hayır dersem sorumluluktan kaçtığımı düşünürüm😊 mesleğimi çok seviyorum, her ne kadar büyük zorlukları da olsa yine bu meslekte olmak isterdim.  Hatta mümkünse bugünkü bilincimle mesleğe başladığım ilk yıllara dönmek isterdim. Çünkü 80 yaşına da gelseniz bu meslekte öğrenilecek o kadar çok şey var ki!

GOSBAB: Bu mesleği seçecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

C.A. : Dünyanın gelişimi ile birlikte meslekler de gelişiyor. Burada en önemli unsur teknolojinin gelişimi, bu nedenle artık mesleğimiz defter tutma dışında birbirinden farklı alanlara yönelebilecek duruma geldi. Bu mesleği seçecek kişilere ilk tavsiyem; ben belgemi alayım, büromu açayım, defter tutayım bilincinden uzaklaşmasıdır. Mesleğimizde çok farklı alanlar bulunduğundan, bu alanlardan birinde uzman olmaları ve kendilerini güncel tutmaları olacaktır. İşinizi sevin, severek yapın.

GOSBAB: Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

C.A. : Ekonominin zor olduğu süreçlerden geçiyoruz ve insan olarak kendimizi kalkındırmanın eğitimden geçtiğine inanıyorum. Bir insan ne kadar gelişirse dünyaya bakış açısı da o kadar artacaktır. Önemli olan bizim bu yeri bulmamız ve gelişimden uzak olmamamızdır. Geleceği görmek için bugünü daha iyi yaşamak gerekir. Bu nedenle yaptığımız işte de değişim şart ve bu değişimi de takip etmek bizim asli görevimiz olmalıdır.

Teşekkür ediyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,

Cangül AKÜZÜM

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

akuzumsmmm@gmail.com

0545 811 22 23

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *